Mit akarunk az EP-ben?
Sokan feltették nekem is, másoknak is ezt a kérdést a cetligyűjtés közben. Meg más, fontos kérdéseket is, de itt és most az EP programról lesz szó. Tisztában vagyunk vele, hogy az EP választás a nagy pártok részéről sima belpolitikai esemény, nem is nagyon hallunk senkit azzal kampányolni, hogy mit tenne ő az EP-ben. Formabontó lesz tehát, hogy az LMP-nek van EP programja, és nem fél azt használni.
Globális és/vagy összeurópai kihívások
Vannak ugyanis olyan kihívások, melyek meghaladják Magyarország érdekérvényesítő képességét. Nem azt mondom, hogy lényegtelenek a belpolitikai problémák, csak annyit, hogy ha például nem tudunk egységes Európaként fellépni olyan ügyekben, mint az energiafüggőség kérdése, a világ pénzügyi rendszerének megfelelő szabályozása, vagy a nemzeti kisebbségek autonómiája, akkor nem csak úgy általában az EU-nak, hanem nekünk is rosszabb lesz.
Melyek is ezek a nagy kihívások?
A globális tőkepiac normális szabályozása: korlátok közé kell szorítani a hitelezést, ezen belül is a túlzott kockázatvállalást, elsősorban a mainál szigorúbb felügyelettel, valamint meg kell nehezíteni a spekulatív tőke dolgát, azaz a gyors tranzakciókat lassítani kell (adóval, szabályozással), az adóparadicsomokat pedig minél gyorsabban fel kell számolni (de minimum lehetetlenné kell tenni közpénzek odafolyatását).
Klímapolitika és energiafüggőség: az orosz-ukrán gázvita világosan megmutatta, hogy milyen törékeny az EU energiaellátása. Ez már középtávon, a gáz- és olajkészletek előre látható csökkenése miatt tarthatatlan. Meg kell gyorsítani tehát a fosszilis nyersanyagok kiváltását és az energiaigény csökkentését. Le kell építeni mindenféle pazarlásra ösztönző támogatást (pl. gázártámogatás), sőt, be kell vezetni egy egységes szén-dioxid adót, amely csökkenti a keresletet a fosszilis nyersanyagok iránt. A zöld new-deal keretében forrásokat kell átcsoportosítani épületszigetelésre, megújuló energiaforrások felhasználására és a közösségi közlekedés fejlesztésére. A beruházások nagy része később szén-dioxid kvóta eladásból (legalább részben) visszafizethető.
A nemzeti kisebbségek helyzete: mivel minket, magyarokat a határon túl élő honfitársaink miatt hatványozottan érint, a kisebbségi jogok élharcosaként kell fellépni az EU-ban. Csak a megfelelő kulturális és regionális autonómia jelenthet hosszú távú megoldást. Erre szerencsére működő európai példák vannak, ezeket egységes EU-s elvárássá kell tenni minden tagállam számára. A jogi alapok mellett a mindennapok együttműködései talán még fontosabbak: eurorégiók, civil együttműködés, közös ifjúsági és sportrendezvények, stb.
Agrárpolitika és vidékfejlesztés: a vidék problémáinak csak egy - bár jelentős - része a mezőgazdaság. A nagybirtokra alapozott mezőgazdaság pusztán pénzügyileg mért hatékonyságát nem vitatjuk, ám társadalmi (vidék elnéptelenedése, eltartóképességének csökkenése, életminőség romlása) és környezeti (talaj- és vízszennyezés, nagy energia és vegyszerhasználat, egészségügyi kockázatok) hatásai miatt nem ez a kívánatos út. Emiatt nem szabad, hogy jogszabályokkal és EU-s támogatásokkal is a nagybirtok térnyerését segítsük elő. Egyrészt a földvásárlási moratórium meghosszabbítását, másrészt a támogatások birtokméret szerinti maximálását kellene elérni. El kell érni, hogy csökkenjen a vegyi anyagok mennyisége, hogy terjedjen az ökogazdálkodás, hogy javuljon az élelmiszerbiztonság. Ez azonban még nem elég a vidék vonzóvá tételéhez. Legalább a minimális szolgáltatások (orvos, rendőr, óvoda, sportpálya, Internet) legyenek helyben elérhetőek, emellett legyen működő közösségi közlekedés, aminek segítségével a közeli települések és a regionális központ elérhető a nap minden részében. Ezen feladatok kiemelt támogatásáért lobbizni kell az EU-n belül.
A jelen válságából kilábalni, a közeljövő válságát elkerülni
Ezek a pontok tartalmazzák a jelen válságból való kilábalás receptjét, de egyben egy olyan irányba fordítják Európa és Magyarország hajóját, hogy sikerrel kerülhesse el a horizonton már feltűnt következő nagy válságot, az energiaválságot. Emellett magyarként nem mehetünk el az EU-n belüli kisebbségek autonómiája mellett, még ha ez EU szinten kisebb problémának látszik, akkor sem. Nekünk ez egy jelentős ügy, ezt meg kell értetnünk Európával is.
Ezek a pontok egyben a Lehet Más a Politika! EP programjának főbb pontjai is. Mi hisszük, hogy ez a jó irány. Azonban más talán nem így van ezzel, mi pedig nem akarunk süketek lenni: hamarosan megkezdjük az egyes pontok részletes megvitatását itt a blogon. Várunk mindenkit, aki hajlandó elolvasni az adott programpontot és megírni róla a véleményét. A részvételt előre is köszönjük!