LMP EP-program: Nemzetpolitika
A közösségek és a kultúrák fontosabbak, mint az országhatárok
Az LMP különösen fontosnak tartja, hogy olyan kapcsolat-rendszer jöjjön létre a Kárpát-medencében, amely az itt élő népek nyugodt fejlődését és egymás mellett élését hosszú távon biztosítja. EP-programjának Nemzetpolitika című fejezete a környező államokkal kialakítandó jószomszédi viszonnyal, a szomszéd országokban élő magyarok hatékonyabb diplomáciai védelmével, a határon túli magyar közösségek kulturális autonómiájának támogatásával, és a helyi önkormányzatiság megteremtésével foglalkozik.
Jászi Oszkár 1912-es, A nemzeti államok kialakulása és a nemzetiségi kérdés címet viselő művében a nemzetiségi béke megteremtésének két legfőbb feltételét így fogalmazta meg:
„Az egyik: a jó iskola, jó közigazgatás, jó bíráskodás a nép nyelvén. A másik: minden nemzetiség ama jogának elismerése, hogy nyelvét, kultúráját szabadon fejlesztheti ki. Ezt neveztem el a minimális nemzetiségi programnak…”
A Lehet Más a Politika EP-programjában is ezzel egybecsengő pontok szerepelnek a nemzetpolitika címszó alatt. Ennek oka nem az, hogy az LMP majd’ száz évre visszamenőleg merít az akkori gondolkodók programjaiból. Jóval inkább az, hogy ugyanazok a problémák jelentenek problémát manapság is, mint a múlt század elején.
Akkor első világháborúba torkollott a közép-európai nemzetek és nemzetiségek szembenállása. Ma ez a veszély – szerencsére – nem fenyeget bennünket. Ellenben roppant fontos, hogy olyan kapcsolat-rendszer jöjjön létre a Kárpát-medencében, amely az itt élő népek nyugodt fejlődését és egymás mellett élését hosszú távon biztosítja.
Ennek egyik legfontosabb elemeként az LMP célja egy olyan jószomszédi viszony kialakítása a környező államokkal, ami a folyamatos párbeszéden alapszik – mind a kormányzatok, mind a civilek szintjén. Tisztázni kell a múltból eredő, ám a jelenben is ható ellentéteket. Erősíteni kell a határokon átívelő együttműködés lehetőségeit az államok és régiók között is. Szükséges a gazdasági kapcsolatok elmélyítése, valamint a közös fellépés előfeltételeinek megteremtése a környezetszennyezések és a természeti katasztrófák elhárítása érdekében.
Az LMP hatékonyabb diplomáciai eszközökkel kívánja védeni a szomszéd országokban élő magyarokat, amennyiben a szükség úgy hozza. Az anyaországba vándorlást viszont természetes medrében kell tartani, sem erősíteni, sem akadályozni nem kell. Az önként hazatelepülők dolgát viszont meg kell könnyíteni, s nem támasztani elébük bürokratikus akadályokat. A hazai és határon túli magyarság rendszeres kapcsolattartásának érdekében viszont a határátlépés könnyítését, és a kishatárforgalom bővítését kell elősegíteni.
Az LMP szorgalmazza a határon túli magyar közösségek kulturális autonómiájának biztosítását. A nemzeti identitás megőrzéséhez elengedhetetlen a szabad nyelvhasználat, s az annak ápolásához szükséges kulturális és oktatási intézmény-hálózat megteremtése. Így olyan legitim szervek alakulhatnak, melyek számon kérhetők és ellenőrizhetők, költségvetésük pedig átlátható – így a helyi adók és az anyaországi támogatások elköltése nyomon követhető.
Fontos a helyi, a települési és regionális önkormányzatiság megteremtése is, ami egybevág az LMP egyik kiemelt alapelvével: a lokális cselekvés gyakorlatával, és összhangban van az EU „régiók Európája” elképzelésével is. Ennek megfelelően az LMP lehetségesnek tartja, hogy a regionális és nemzeti önkormányzatokat közös nevezőre lehet hozni ott, ahol ennek előfeltételei biztosítva vannak.
Olyan Európában akarunk élni, ahol a közösségek és a kultúrák fontosabbak, mint az országhatárok.