LMP EP-program: Vidékfejlesztés
Hazánk népességének javarésze vidéki környezetben él. Ahhoz, hogy vidéken élni ne jelentsen egyet az elmaradottsággal, és a fiatalok számára ne a városba költözés legyen az egyetlen alternatíva, sokat kell még tenni. A leginkább kritikus helyzetben a kisfalvak és a tanyás térségek vannak, ezeket már csak erőteljes európai és állami segítséggel lehet kihúzni a csávából.
Magyarországnak egyetlen stratégiailag fontos ágazata van még magyar kézben, az agrárium. A mezőgazdaság és a mezőgazdasági termékeket feldolgozó élelmiszeripar szervesen kapcsolódik a vidéki életformához. Az LMP mindent megtesz annak érdekében, hogy ez az ágazat továbbra is magyar kézben maradjon, így a külföldiek földtulajdonlásáról szóló moratórium 2011 után is fennmaradjon.
Az Európai Parlament következő ülésszakának egyik fő feladata a Közös Agrárpolitika reformja lesz. Az LMP képviselője a zöld frakcióban azért fog munkálkodni, hogy az élelmiszer-önrendelkezés alapgondolata hassa át a reformot. Ez konkrétan azt jelenti, hogy a nagybirtokon intenzív mezőgazdálkodást folytatók támogatása helyett a kis és közepes üzemmérettel rendelkező, ökológiailag kímélő, illetve biogazdálkodást folytató termelők jussanak hozzá a támogatások nagy részéhez. E termelési forma ugyanakkor növeli a helyi foglalkoztatást, és hosszútávon is fenntartható.
Az LMP számára fontos a kis hatótávolságú és a közvetlen kereskedelem. Ez azt jelenti, hogy a helyben előállított termékek – alacsony szállítási és környezeti költséggel – a helyi piacokon értékesíthetők. Az ilyen, közösségileg támogatott mezőgazdasági rendszerek (CSA) európai szintű képviselete nagy lökést adhat a helyi termelők, közvetítők és fogyasztók szövetségén alapuló kistérségi kereskedelmi formáknak.
A vidéki élet nagy előnye a városival szemben, hogy a hagyományos közösségek szálai még sok helyen átszövik a helyi társadalmat, megkönnyítve ezzel a vidéki emberek életét. Az LMP olyan közösségi tevékenységeket támogat (közösségi földhasználat, termelő és értékesítő szövetkezetetek, szociális szövetkezetek, helyi pénzek), melyek megerősítik ezeket a társadalmi hálózatokat. A közszolgáltatások rendszerének támogatása nélkül nem maradhatnak fenn ezek a közösségek. Az LMP olyan településeket szeretne, ahol megközelíthető távolságban van az iskola, az orvosi szolgáltatás, a posta, elérhető ahol elérhető az internet, és ahol erős a közbiztonsági rendszer.
Vidéken még a mezőgazdaság és a szolgáltatások új reneszánszával sem képzelhető el, hogy ne legyen szükség a mainál sokkal jobb közlekedésre. Még fejlesztésekkel sem tehető minden közszolgáltatatás minden egyes kistelepülésen elérhetővé, és az sem valószínű, hogy minden vidéki lakos saját lakóhelyén talál munkát. A fő prioritás a közösségi közlekedés, ahol a szolgáltatók közti együttműködéssel a mai járatgyakoriságot meg lehet többszörözni, a menetidőt pedig akár radikálisan is csökkenteni lehet. Az LMP reálisnak tartja egy olyan rendszer kialakítását, melynek keretében 1-2 óránként minden településről elérhető az ország bármely pontja. Emellett szükség van a vasúti szárnyvonalak fenntartására, a rossz állapotú alsóbbrendű utak rendbetételére, illetve a helyközi kerékpárút-hálózat kialakítására is.
Legfontosabb célunk a vidéki népesség megtartása és az, hogy a magyar agrárium ismét régi fényében ragyogjon. Ehhez elengedhetetlen az összefogás, a termelőknek, a kereskedőknek és a fogyasztóknak szövetséget kell kötniük, hogy egy fenntartható mezőgazdasági rendszer jöjjön létre, és ne a multinacionális áruházak diktáljanak a magyar élelmiszerpiacon.
Olyan országban akarunk élni, ahol a vidék újra a lehetőségek hazája!