Szelektíven miért nem lehet?
Egy reggel a munkahelyemre menet a budapesti Moszkva téren két reklámújságot találtam a földön heverve. A közelben nem volt senki sem, aki elejthette volna őket, csak a rohanó emberek és néhány közterület-felügyelő. Nemrég ejthették el, mert nem voltak se koszosak, se agyontaposva, ezért gondoltam, hogy felveszem és kidobom mindkettőt. Ne legyen tele a járda szeméttel. Aztán eszembe jutott, hogy miért dobjam ki őket a kukába, ha a szelektívbe is dobhatom?
És itt kezdődött a probléma. Bár a környék tele van narancssárga kukákkal, egy darab szelektív hulladékgyűjtő sziget sincs a munkahelyemre menet, és amúgy is nagyon kevés van belőlük. Gondoltam, hogy akkor inkább kidobom, de ekkor még hangosabban megszólalt bennem a zöld énem, és inkább elvittem a reklámújságokat a munkahelyemen lévő papírgyűjtőbe.
És felmerült bennem a kérdés: miért nincs legalább néhány kuka mellett szelektív hulladékgyűjtő is?
Mondjuk, legyenek olyan színűek, mint a szelektív hulladékgyűjtő szigetek, így mindenki felismeri a funkcióikat. Ide dobhatnánk a nap mint nap kapott szórólapokat, ingyenes újságokat, kiürült PET palackokat, stb., melyek általában vagy a földön vagy jobb esetben az egyik narancssárga kukában végzik. Ha lenne egy könnyen elérhető hely, ahova be lehetne dobni az utcán keletkezett újrahasznosítható hulladékot, amit aztán újrahasznosíthatnak, akkor nem csak a környezetünknek tehetünk jót, hanem még a narancssárga kukákba is több igazi szemét férne bele, mert nem tömnék tele újsággal és szórólappal.
A színes kukáknak egy másik kellemes is tulajdonsága lenne, hogy megneveli az embereket. Kezdetben nyílván mindenfélét beléjük dobnának, esetleg fel is gyújtanák őket, de hosszútávon ez segítene rászoktatni az embereket a szelektív gyűjtésre, így egyre többen kezdenék el otthon is szelektíven gyűjteni a hulladékot.