A béka, a kondér víz és a lassú tűz
Mindenki ismeri a klasszikus, biológiaórákon sűrűn elhangzó példát a békáról, amit ha beleraknak egy fazék hideg vízbe, majd begyújtanak alá, akkor észre sem veszi, hogy forrósodik az őt körülölelő közeg, s szépen lassan megfő benne. Nem ugrál, nem ficánkol, csak pislog, mint hal a szatyorban. Öntudatlanul, a külvilág változásaiból mit sem érzékelve éri el a tálalásra kész állapotot.
E fentebbi példa remekül szemlélteti a magyar társadalom jelenlegi állapotát is. Mi magyarok vagyunk az a béka, akit bedobtak a hidegvizes kondérba még idén áprilisban. Akkor be is gyújtottak alánk, s lassú tüzön, de egyre nagyobb lánggal kezdtek megpuhítani minket.
A fokozatos beetetés jó úton halad, mert a magyar ember nem ficánkol, nem tiltakozik, csendben szemléli, hogy mi történik körülötte. Teszi ezt továbbá azért is, mert a 2006-os őszi események óta az sem gondol az aktuális kormányzattal szembeni ellenvéleményének demonstratívabb kifejezésére, akiben erre meg volna a hajlam, avagy az ifjonti hevület. A társadalom természetes védelmi mechanizmusai, ellenállóképessége a béka hátsója alá került, s azóta sem mászott ki onnan.
Emiatt pedig, ha a magyar ember úgy is érezné, hogy valami nem kóser körülötte, akkor sem fog megmozdulni. Miért is tenné? Már nem a 30 éves átalakított IFA vízágyúkkal és a ráolvasástól is széttörő pajzsokkal vannak felszerelkezve a rendőrök.
Másfelől az ország java része akkor sem fog szót emelni érdekei nyilvánvaló csorbítása ellen, ha rá is jön erre, mivel mit sem sejtve ő maga áhítozott azok után, akik most a gázszabályozót tekergetik felfelé. Nem hiszik, avagy nem akarják elhinni, mert vakon, s kétségbeesetten bíznak, a média hatalom felé való szolgalelkűsége miatt pedig a kép sem igazán áll össze nekik.
Schmittnek talán örültek is, mert olyan jó svádájú ember, aki nyugodtságot áraszt magából. Az ÁSZ elnökéről véleményük sem volt, de csak jó lehet ha a Fidesz választja ki. A választási törvényt nem is értik, miért tartanák bajnak a megváltoztatását. Az új és centralizált médiafelügyeleti rendszert csak jobbnak tartják az előzőnél. Az Alkotmánybíróság szerepében nem hisznek, mert csak a rendszerváltáskori erőviszonyok szüleménye. Az új alkotmány pedig biztosan szükséges lehet, mivel nem véletlenül ragaszkodik hozzá Viktor olyannyira, hogy még a lemondását is belengette érte.
Aztán majd a kisebb parlament létrehozása, az országgyűlési listás mandátumok eltörlése, az önkormányzati rendszer átszabása, a jogrendszer megreformálása sem fogja bennük azt az érzetet kelteni, hogy itt valami nincs rendjén.
A béka lassan megfő, kinek tálalhatunk először?