LMP EP-program: A pénzügyi piacok megszelidítése
A világgazdasági válság nem egy múló nátha, hanem komoly szervi baj. Nem tüneti kezelésre van szükség, hanem módszeres gyógykezelésre és életmódváltásra. Az egyre kockázatosabb hitelekből finanszírozott, határtalannak hitt növekedés nem fenntartható, így nem is lehet cél ennek a rendszernek a visszaépítése és fenntartása. Főleg annak fényében nem lehet ez a cél, hogy már kézzelfogható közelségbe került a következő, a pénzügyinél sokkal súlyosabb következményekkel „kecsegtető” válság, az energiaválság. A cél tehát, hogy a pénzügyi válságból való kilábalás mellett egy fenntartható pályára állítsuk a világgazdaságot és Magyarország gazdaságát is. Mi azt mondjuk, hogy új zöld megegyezésre (Green New Deal) van szükség.
Az Európai Unió lehetőségei
Az EU-n belül is megoldható a pénzügyi intézmények (pl. hitelminősítők) európai felügyelete és szabályozása, és az alapkezelők túlzott kockázatvállalást ösztönző díjazási rendszerének átalakítása. Megoldható továbbá az adóparadicsomok elleni sokkal határozottabb, összehangolt fellépés, aminek hatása nem csupán az adóbevételek növekedésében, de a korrupció csökkenésében is megmutatkozna. Az EU ráadásul az egyik legnagyobb játékos a globális pénzügyi struktúrában, így egységes fellépéssel komoly változtatásokat is képes végigvinni (pl. spekulációs tőke elleni lépések).
Az LMP szerint fontos, hogy az EU a jövőben sokkal nagyobb mértékben éljen a rendelkezésére álló hatáskörökkel.
A pénzügyek újraszabályozása az EU-n belül
Figyelem és fegyelem - megnövelt felügyeleti és szabályozói hatáskör: Az európai pénzügyi szektort (nem csak a bankokat) uniós intézményeknek kell felügyelni. Meg kell növelni az Európai Központi Bank (EKB) felügyeleti hatáskörét és listát kell állítani az EU területén engedélyezett pénzügyi termékekről.
Fair play-t! - fedezeti és kockázati tőke alapok: Hogy a verseny valóban fair legyen, ahhoz egyenlő feltételek kellenek. A fedezeti és kockázati tőke alapokra ugyanúgy szabályozni kell, mint pl. a bankokat vagy a biztosítókat.
Egységben az erő - az egyesült pénzrendszer és a lisszaboni célkitűzések: Az európai pénzügyi piacok integrációja segítheti Európa fejlődését, ha három dolog teljesül: i.) legyen pénz olyan kulcsfontosságú beruházásokra, mint pl. az éghajlatváltozás elleni küzdelem, vagy a megújuló energia, ii.) a piac hiányosságait (pl. átláthatatlanság, információhiány) ki kell javítani, iii.) erős szabályok, felügyelet révén növelni kell a pénzügyi piacok stabilitását.
A pénzügyek újraszabályozása globálisan
Fék, ami gyorsíthat – a pénzügyi tranzakciók adója: Jelen témában az LMP egyik fő célja, hogy a spekulációk elleni küzdelemben a pénzügyi tranzakciókat adóztassuk meg (Tobin-adó). Ez stabilizálná a pénzpiacokat, és forrást jelenthet fontos beruházásokhoz. Ez az adó kissé korlátozná az off-shore cégek segítségével elkövetett adócsalás lehetőségét is, ám természetesen az adóparadicsomok elleni fellépés ettől függetlenül is fontos feladat marad.
Kötelező haladási irány – a Bázel II. rendszer felülvizsgálata: A bankok működését szabályozó nemzetközi szerződést (Bázel II. Egyezmény) felül kell vizsgálni. Arra kell kötelezni a bankokat, hogy tegyenek félre elegendő tőkét kockázatos ügyleteikhez. Ettől a hitelek megdrágulhatnak, viszont, mivel valóságosabb áron kínálják majd ezeket, kevesebb lehet a túlzottan kockázatos hitel (a mostani válság egyik fő oka).
Handle with care – az EU szabadkereskedelmi megállapodásai: Az EU-n kívüli országokkal kötött kereskedelmi megállapodásokban nem szabad erőltetni, hogy ezek az országok a pénzügyi szolgáltatásokat mindenáron liberalizálják. A jelenlegi trendek alapján ugyanis megkérdőjelezhető ennek a stratégiának a mindenhatósága.
A Tobin-adó, a határozott felügyelet és az átláthatóság olyan pénzügyi szektort teremt meg, amelyben visszaszorul a spekulációs tőke, ahol az ügyfelek jól informáltan választhatnak a pénzügyi termékek közül, és ahol sokkal kisebb az esélye a pénzügyi buborékok kialakulásának. Stabil pénzügyi háttérrel pedig sokkal könnyebb lesz elkezdeni a fenntartható társadalom és gazdaság kiépítését.
Olyan Európában akarunk élni, ahol a a pénzpiacok biztonságosak, a pénzügyek pedig szabályozottak és áttekinthetők.