A modern Al Capone
A cím egy picit sántít, mert a modern Al Capone nem egy személyt, hanem egy szervezetet takar. Azaz takarhatna, ha az illetékesek kihasználnák az adandó lehetőséget.
Al Capone az amerikai szesztilalom idején megerősödött bűnöző volt. Őt tartják a modern szervezetbűnözés megalkotójának. De Al Capone nem az elkövetett bűnei miatt lett világhírű, hanem azért, mert – kis túlzással - egy könyvelő kapta el.
Mióta a bíróság jogerősen is feloszlatta a Magyar Gárdát, azóta számtalan eszközzel próbálják korlátozni a határozatot semmibe vevő „Új” Magyar Gárdát. A korlátozások a BTK-ban szabályozott egyesülési joggal való visszaéléstől kezdve a direkt a feloszlatott Gárda továbbra is aktív tevékenysége miatt megszületett feloszlatott társadalmi szervezet tevékenységében való nem vezetői tevékenységet és az egyenruha viselését is szabálysértéssé tevő rendelet meghozásáig terjednek. Ezek az erőfeszítések mindeddig elég hatástalannak tűnnek – gondoljunk csak legutóbbi sajobábonyi eseményekre.
Viszont – kapcsolódva a címszereplőhöz– adott esetben még egy plusz lehetőség kínálkozik a Gárda megfogásához: a pénzügyeik kelezése.
Mivel a Magyar Gárda Hagyományőrző és Kulturális Egyesületet a bíróság jogerősen feloszlatta, ezért a mozgalom pénzügyi tevékenységének nem maradt legális kerete. Márpedig egy – akár illegálisan is működő – szervezet fenntartásához rengeteg pénz kell. Kezdve a terembérlettől az üzemanyagköltségen, az egyenruha elkészítésén át a rendezvények meghirdetéséig, szóróanyagok nyomtatásáig.
Ha feltételezzük, hogy ezeknek a költségeknek a jelentős részét a tagok a saját zsebükből finanszírozzák – saját autó, saját pénzből fizetett egyenruha, stb. –, bizonyos összehangolt pénzforgalomra akkor is szükség van. Nagyobb tételben kell megrendelni az egyenruhákat, esetleges terembérlet, szóróanyagok nyomtatása, kommunikációs költség stb. Mivel hivatalosan nem létezik szervezeti háttér, ezért érdemes lenne utánanézni a kapcsolódó pénzügyeknek: betartanak-e minden számviteli szabályzatot, nem esetleg szimpatizáns szervezeteken keresztül megy-e a pénzmozgás, adományozott-e egy magáncég számla nélkül a mozgalomnak, stb.
Egy ilyen vizsgálattal, ha nem is lehet azonnal megfogni a szervezetet, legalább alaposan meg lehet nehezíteni a dolgukat, és végső soron az Állam és a társadalom megmutathatja, hogy minden eszközzel igyekszik harcolni az illegális szervezetek ellen. És végül talán meglesz a mi szervezeti Al Caponénk is.