Adócsökkentés-mánia, avagy elkúrja-e a Fidesz is?
No végre, Fideszéket hazugságon kapták! Merthogy mégsem akarnak adócsökkentést. Ez most a nap témája, ezt harsogja a rendkívül hiteles párt arca, az éleslátású, de sajnos bokrosista, ezért most kicsit nyilván csalódott sztárblogger, és még sokan mások.
Node baj-e ez?
Azzal már valószínűleg senki nem vitatkozik, hogy a mai adórendszerünk rossz, igazságtalan és nem hatékony. Aki mégis, az olvasson bele bármelyik közgazdászcsapat tanulmányába (pl. Oriens, CEMI, MNB), hogy egyértelmű problémaleírást kapjon. Tehát az adórendszerhez hozzá kell nyúlni, ez teljesen biztos. De ez nem jelent feltétlenül adócsökkentést. Ma ugyanis nem az a fő baj, hogy sokat költünk, hanem az, hogy rosszul, és hogy a fedezetet igazságtalan, bonyolult és alapjaiban elhibázott terhekkel próbáljuk meg összeszedni.
Irreálisan magas munkaterhek + bonyolultság <=> elterjedt adóelkerülés
Magyarországon ma a közterhek viselése gyakorlatilag egy kisebbség vállát nyomja, az adóelkerülés elterjedt népi játéknak minősül. Ennek oka és következménye is egyszerre, hogy a munkát terhelő elvonások mértéke világviszonylatban is óriási nálunk, az ebből származó bevétel mégis az átlagnál lényegesen alacsonyabb. Ez egy ördögi kör: a magas adókulcs csökkenti a foglalkoztatást, ami viszont szűkíti az adóalapot és ezáltal megnehezíti a kulcsok csökkentését. A magas terhek a minimálbérrel párosítva főleg az alacsony képzettségűeknél nehezítik meg nagyon a legális foglalkoztatást.
A másik fő probléma az adminisztrációs terhek nagysága, amelyet nagyrészt a rendkívül szerteágazó, bonyolult adórendszer okoz. A különféle, szinte csak saját bürokráciájukat eltartó adók, járulékok és díjak átláthatatlan dzsungelét radikálisan meg kell ritkítani.
Van megoldás adócsökkentés nélkül is!
Nem adócsökkentés kell elsősorban, hanem átrendezés. Ahol a fő csapásirány az élőmunkát sújtó irreálisan magas terhek csökkentése. Az LMP programjában felvázolta, hogy meg lehet oldani az adórendszer, és ezáltal a gazdaság fenntartható pályára állítását anélkül, hogy a kiadásokat vissza kéne fogni.
Az adók átrendezésének lényege, hogy a munkát terhelő adó és járulékteher radikális (20-30%) csökkentése, valamint a jelentéktelen terhek (18 adónem) kiiktatása mellett a környezetvédelmi és vagyoni adók növelésére van szükség.
Fidesz: a probléma félrekezelése?
Kövér László ezzel szemben arról beszélt, hogy a vállalkozók terheit (vajon mire gondolhatott...) kellene csökkenteni, a munka terhei majd csak ez után jönnek. Hát, ha a Fidesz tényleg ennyire félreismerte a helyzetet, akkor nehéz évek jönnek. Reméljük nem ez a helyzet, bár sajnos az igazságot majd csak a parlamentben fogjuk megtudni: a Fidesz egyelőre rendkívül jól vigyáz arra, nehogy valami konkrétum kiderüljön arról, mit akar kezdeni soha nem látott támogatásával.