A szuperbruttó mint rejtett adó?
Matolcsy György kétségkívül a szakmája egyik legnagyobb tekintélye, olyan gazdasági szakember, aki ha kell, úszott az árral szemben, és akkor is őt igazolta az idő. Nem véletlenül tette meg őt Magyarország leendő miniszterelnöke a gazdasági program tótumfaktumának.
Azonban tekintély ide vagy oda, vannak olyan dolgok, amelyek józan paraszti ésszel is átláthatóak. Matolcsy György azt mondta, hogy a szuperbruttót megszüntetik, mert az valójában rejtett adó. Közben meg nem.
A szuperbruttó értelme nem más, mint az, hogy mind a munkaadó, mind a munkavállaló egy összegben, a bérszámfejtésről kikerülő papírokon lássa, hogy a munka által létrehozott érték teljes ára mennyi volt, s ebből aztán összesen mennyi került a közösbe, mennyi a munkavállalóhoz. Ez is egy olyan átláthatósági kérdés, amely nagyban hozzájárulna ahhoz, hogy a gazdaság szereplői nagyobb bizalommal tudjanak viseltetni a „mechanizmus” iránt.
A többletátláthatóság nyilvánvalóan inkább a munkavállalónak segít, hiszen a munkaadók a saját jól felfogott érdekükben eddig is kimutatták, mi mennyibe kerül. Az, hogy a munkavállaló is lássa és tudja, hogy ő összesen mennyit „ért meg” a munkaadójának, és ebből mennyiről kellett adók és járulékok formájában lemondania, nagyon fontos dolog. Ez az információ növelheti az adótudatosságot, hiszen ekkor az adófizető állampolgárok az összes pénzről, ami az ő munkájuk révén folyt be az államhoz, folyamatosan tudnak, s a teljes összeg tudata határozottabbá teszi őket abban, hogy az államtól meg is követeljék azokat a szolgáltatásokat (közbiztonság, közfinanszírozott infrastruktúra, oktatás stb.), amelyek ezért cserébe járnak nekik.
Nem csak a munkaadóra és az államra tartozik a munkavállaló által létrehozott javak teljes értékének ismerete!
Namármost, ha az előző kormány a szuperbruttósításkor (a félszívűségen túl) úgy járt el, hogy a szuperbruttóra kivetett adókulcsokat „túl magasan felejtette”, és ezzel több adót vont le a szuperbruttóból, mint azelőtt a bruttóból, az nem a szuperbruttó ténye miatt van, hanem az előző kormány miatt. Ha a következő kormány a bérköltségek munkavállalók felőli átláthatóságát újra lerontja csak azért, mert valami rejtélyes okból kifolyólag adócsökkentéskor nem az adókulcshoz akar hozzányúlni, akkor a füdővízzel együtt a gyereket is kiönti.
Frissítés
Miután többek között kedves kommentelőnk, Frank'Leó is felhívta erre a figyelmet, fontos külön rögzíteni, hogy a burkolt többletadóztatás és a szuperbruttó közti hamis egyenlőségjel mellett a Fidesz indoklásában megfoglamazott implicit állítás, miszerint konkrétan a Bajnai-kormány szuperbruttósító intézkedései adóemelést jelentettek, sem igaz. Tehát a szuperbruttó eltörlésének indoklása nemcsak logikailag helytelen, hanem hamis vádaskodást is tartalmaz. Abból pedig - szaktekintélyek és „megdöntött rendszer” ida vagy oda - nem lesz meg a várva várt magyar csoda.